Resultat 2014

Sista Chansen

30 augusti
Scramble

1. Birgitta Edqvist och Claresnce Hansson, 64,25
2. Inga-Lena och Fredrik Larsson, 64,75
3. Rosa och Pelle Fältskog, 67,75
4. Gunnar Karlsson och Maria Lunell, 69

 

Klubbmästerskap 2014

23 augusti

Herrar, 36 hål
1. Fredrik Larsson 147 slag
2. Oskar Åhnby Törnqvist 149
3. Per-Åke Krantz 161
4. Gunnar Karlsson 167
5. Niklas Logan 168

Damer, 18 hål
1. Marie Mieritis 84 slag
2. Lena Sandin 92
3. Anne-Marie Lindstrand 94
4. Inga-Lena Alm Larsson 99
5. Ulla Åhnby 102

 

Match-KM – Final

Damer
Marie Mieritis – Lena Sandin 1-0 (efter 19 hål)

Herrar
Gunnar Karlsson – Stig-Göran Bonthron 3-2

 

Torsdagsgolfen – Final

31 juli
1. Håkan Törnqvist
2. Pelle Fältskog och Anne-Marie Lindstrand
4. Ulla Åhnby.

 

Friskisgolfen

26 juli
Foursome

1. Lena & Göran Sandin: 68 slag
2. Gunnar Karlsson & Birgitta Edquist Karlsson: 71 slag
3. Ann-Marie Lindstrand & Hans Hedman: 72,5 slag

Närmst hål: Hasse Svensson
Närmst snöret: Silvia Gath
Longest drive: Hasse Svensson

Onsdagsgolf / Sponsorgolf

16 juli
Hemlig – bästboll

1. Ulla Åhnby & Lena Sandin 24p
2. Magnus Jordestig & Fred Lundberg 21p
3. Ann-Marie Lindstrand & Birgitta Edquist Karlsson 20p
4. Oskar Åhnby Törnqvist & Marcus Lundberg 19p
5. Ingvar Masser & Tomas Svanström 19p

 

Erics Memorial

12 juli

Vinnare för sjätte gången och femte året i rad är Oskar Åhnby Törnqvist med 73 slag.

A-klassen netto
1. Gunnar Karlsson, 71
2. Fredrik Larsson, 73
3.Oskar Åhnby Törnqvist, 74

B-klassen netto
1. Håkan Törnqvist, 74
2. Stig-Göran Bonthron, 75
3. John Ottosson, 77

Damklassen netto
1.Ann-Marie Lindstrand, 64
2. Monica Olofsson, 71
3. Ulla Åhnby, 71

Mjölkkannan

29 juni

Vinnare av mjölkkannan 2014 blev Oskar Åhnby Törnqvist, 70 slag brutto.

A-klass netto
1. Oskar Åhnby Törnqvist, 71 slag.
2. Fredrik Larsson, 71 slag
3. Michael Larsen, 72 slag

B-klass poäng
1. Michael Karlsson, 47 poäng
2. Håkan Törnqvist, 38 poäng
3. Oscar Öhlund, 31 poäng

Damklass poäng
1. Bibbi Larsen, 39 poäng
2. Jenny Krantz, 33 poäng
3. Ulla Åhnby, 33 poäng

 

Onsdagstävling

25 juni
Greensome

1. Michael Karlsson & Oscar Öhlund – 65,2
2. Hans Hedman & Ann-Marie Lindstrand – 65,8
3. Johan Sunbring & Rose-Marie Fältskog – 65,8
4. Bo Olofsson & Michael Larsen – 67,6
5. Monica Olofsson & Bibbi Larsen – 69,2

 

Midsommarslaget

21 juni
Bästboll

1. Göran & Lena Sandin – 49p
2. Hans Hedman & Emelie Flink – 43p
3. Per-Anders & Silvia Gath – 43p
4. John Ottosson & Gunnar Karlsson – 43p
5. Ulla Åhnby & Håkan Törnqvist – 42p
6. Marie & Tonny Mieritis – 41p

Longest drive: Emelie Flink
Närmast hål: Pelle Fältskog

 

Portslaget

7 juni
Scramble

1. Ulla Åhnby och Oskar Åhnby Törnqvist – 59,75
2. Simon och Tobias Romander – 61
3. Anders Blomqvist och Owe Engberg – 61,5
4. Inga-Lena Alm Larsson och Fredrik Larsson – 61,5
5. Ove och Helen Törnberg – 64,25
6. Cattis och Tommy Almqvist – 65,25

 

Hammarslaget

24 maj

Herrar
Brutto
Anders Blomqvist 76

Netto
1. Hans Hedman 67
2. Per Fältskog 67
3. Gunnar Karlsson 71

Damer
1. Kerstin Gustafsson 29p
2. Ulla Åhnby 28p
3. Rose-Marie Fältskog 25p

 

Kumlaby Open

10 maj

Herrar
1. Hans Hedman, 33p
2. Anders Blomqvist, 32p
3. Per Fältskog, 30p

Damer
1. Lena Sandin, 33p
2. Ann.Marie Lindstrand, 32p
3. Kerstin Gustafsson, 25p

 

Sjöö-slaget

26 april

A-klass netto
1. Anders Blomqvist 65
2. Hasse Svensson 69
3. Gunnar Karlsson 70

B-klass poäng
1. Per Fältskog 34
2. Michael Karlsson 33
3. Håkan Törnqvist 32

Damklass poäng
1. Ann-Marie Lindstrand 35
2. Rose Marie Fältskog 35
3. Ulla Åhnby 33